NWT SCHOOL SPORTS
HomeEvent CalendarPoliciesBy-lawsPartnersArticlesContact Us

Scott McAdam
NWT Badminton Championships

Hay River  
December 7-8, 2018
NWT Badminton Championships SeaMonkey Tables
Past Champions

13U Division

Ladies
Men
Double Ladies
Double Men
Double Mixed
2017
Brenna Beck (DJSS)
Landin Jewell (PWK)
Jenna Demarke/Brianna Goodwin (DJSS)
Landin Jewell/Samuel Kodakin (PWK)
Janeya Edgi/Landin Jewell (PWK)
2016
Devyn Deivert (PWK)
Xander McMahon (PWK)
Jessica Dixon/Cassidy Giroux (PWK)
Xander McMahon/Quentin Marie (PWK)
Cassidy Giroux/Xander McMahon (PWK)
2015
Hannah Porter (PWK)
Xander McMahon (PWK)
Devyn Diver/Hannah Porter (PWK)
Xander McMahon/Sawer Kaesar (PWK)
Hanna Porter/Xander McMahon (PWK)
2014
Kezia McDonald (PWK)
Darien Comin (PWK)
Kezia McDonald/Bronwyn Rutherford/Simon (PWK)
Darien Cumin/Joshua Kearly (PWK)
Riella Bordey/Riis Schaub (DJSS)


15U Division

Ladies
Men
Double Ladies
Double Men
Double Mixed
2017
Elaine Cronk (SJ)
Xander McMahon (PWK)
Elaine Cronk/Emily Tuckey (SJ/PWK)
Xander McMahon/Jason Jones (PWK)
Devyn Dievert/Xander McMahon (PWK)
2016
Reilla Bordey (DJSS)
Darien Comin (PWK)
Alysson Capulso/Katesha Buggins (DJSS)
Darien Comin/Joshua Kearly (PWK)
Riella Bordy/Riis Schaub (DJSS)
2015
Taylor Maurice (DJSS)
Darien Comin (PWK)
Taylor Maurice/Sylvia Lockhart (DJSS)
Darien Comin/Joshua Kearly (PWK)
Kezia McDonald/Darian Comin (PWK)
2014
Taylor Maurice (DJSS)
Tanner Mandeville (DJSS)
Taylor Maurice/Sylvia Lockhart (DJSS)
Tanner Mandeville/Jared Buggins (DJSS/Ft. Prov)
Christina Bonnetrouge/Spencer Bonnetrouge (Ft. Prov)


19U
Division


Ladies
Men
Double Ladies
Double Men
Double Mixed
2017
Riella Bordey (DJSS)
Braiden Charleton (SJ)
Riella Bordey/Taylor Maurice (DJSS)
Darien Comin/Joshua Kearly (PWK)
Riella Bordey/Darien Comin (PWK)
2016
Sylvia Lockhart (DJSS) Dane Dupuis (DJSS) Agnes Cockney/Kezia Mackenzie (PWK)
Myles Boyer/Dane Dupuis (DJSS)
Agnes Cockney/Darien Comin (PWK)
2015
Christina Bonnetrouge (Ft. Prov)
Daniel Melanson (DJSS)
Novie Bordey/Christina Bonnetrouge (Ft. Prov)
Daniel Melanson/Elliot Pinto (DJSS)
Christina Bonnetrouge/Jeremie Kalgutkar (Ft. Prov/SPHS)
2014
Christina Bonnetrouge (Ft. Prov)
Spencer Bonnetrouge (Ft. Prov)
Novie Bordey/Kyla Milne (DJSS)
Ryan Dragon/Spencer Bonnetrouge (DJSS/Fr. Prov)
Bailey Corrigal/Jason Falkiner (DJSS/Sir John)


Open Division

Ladies
Men
Double Ladies
Double Men
Double Mixed
2017
Christina Bottenrouge (Ft. Prov)
Garrett Peters (Hay River)
Agnes Cockney/Lili Kikoak (Ft. Smith)
JJ McKinney/Garrett Peters (Hay River)
Agnes Cockney/Garrett Peters (Hay River)
2016
Amy Rice (Deninu)
Jeremy Keilstra (Ft. Prov)
Amy Rice/Taylor Reid (Deninu/Hay River)
Jeremy Kielstra/JJ McKinney (N'Dilo/Hay River)
Dominic Langford/Jeremy Kielstra (Ecole Boreale/N'Dilo)
2015

Jeremy Keilstra (Ft. Prov)

Jeremie Kalgutkar/Daniel Melanson (SPHS/Hay River)

2014
Taylor Reid (Ft. Smith)
Jeremy Keilstra (Ft. Prov)
Michelle Babiuk/Taylor Reid (Hay River/Ft. Smith)
Joel Gordon/Jeremy Kielstra (Hay River/Ft. Smith)





If you need any more information, please contact JJ Hirst at fhirst@ssdec.nt.ca
The 2018 annual Scott McAdam badminton tournament is fast approaching, and Hay River will once again be hosting. The tournament dates are Friday December 7th and Saturday December 8th. We will be opening up a new division for pre-juvenile athletes, which will include any athletes in grade 6 and 7. To accommodate the growth in numbers, the younger divisions will play their games at PA school. It should be noted that if you are spending the evening, regardless of where you play your games, all billeting rooms will be at DJSS. More information can 
be found in the attached poster and registration form. 

                    Scott McAdam Poster
                    Scott McAdam Registration Form

We look forward to hearing from you and your athletes!